Projekt: „Szkoła przyjazna wielokulturowości
i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym”

edycja 2018

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

PO WER

Szkolenie odbywające się w dniach 3 - 7 kwietnia 2018 r. w Kalamacie, w Grecji. Uczestnikami szkolenia były trzy nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły oraz nauczyciele z Rumunii, Hiszpanii i oczywiście z Grecji. Tematem szkolenia była międzykulturowość, a konkretnie praca wychowawcza i dydaktyczna
z grupami niejednorodnymi pod względem narodowościowym, kulturowym, językowym, religijnym i społecznym. Szkoleniu towarzyszyło zapoznanie z lokalną historią, geografią, zabytkami i zwyczajami kraju, miejscowości i regionu, w których odbywało się szkolenie.

Uczestnicy wymienili się informacjami o systemach edukacji ich krajów oraz poznali tradycje szkolnictwa zawodowego w Grecji.  Podczas warsztatów analizowano problemy wychowawcze w grupach niejednorodnych pod względem kulturowym i społecznym, językowym oraz grupach niejednorodnych pod względem religijnym, proponowano rozwiązania i działania profilaktyczne.

W wyniku udziału w szkoleniu uczestnicy wymienili się doświadczeniami z innymi nauczycielami szkół z Grecji, Rumunii i Hiszpanii, co wzbogaciło ich warsztat pracy. Pogłębili swoją wiedzę z zakresu komunikacji międzykulturowej w codziennej pracy, poznali efektywne metody i narzędzia pracy dydaktycznej i wychowawczej z grupami niejednolitymi pod względem narodowościowym, kulturowym, językowym, religijnym i społecznym. Również rozwinęli umiejętność myślenia krytycznego w odniesieniu do potrzeb i problemów przedstawicieli ww. grup, zapoznali się z zaproponowanymi sposobami zapobiegania  oraz rozwiązywania konfliktów wychowawczych powstałych na tle narodowościowym,  kulturowym i religijnym.

• Szkolenie w Grecji_1
  • Szkolenie w Grecji_2