Zapraszamy na naszą nową stroną:

https://zspwtargowek.eduwarszawa.pl/

 

Mam na imię Weronika Goźlińska, jestem uczennicą klasy czwartej o profilu hotelarskim w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego. W czerwcu 2015 roku uczestniczyłam w projekcie „Praktyki w Hiszpanii- pierwszy krok do europejskiej kariery zawodowej”, który był organizowany w mojej szkole dla dwudziestu uczniów. Jest to projekt miesięcznych praktyk za granicą współfinansowany    ze środków Unii Europejskiej.

 Odbywałam staż w Hotelu Petit Palace Bristol w Walencji. Pracowałam w trzech działach hotelu : recepcji, restauracji i housekeepingu. Najbardziej podobała mi się praca w recepcji, gdzie miałam częsty i bliski kontakt z gościem. Nauczyłam się tam przede wszystkim: jak meldować i wymeldowywać gości, wypełniać dokumentacje hotelową, i jak pracować w hotelowym systemie PMS. Dzięki pracy w restauracji wiem, jak obsługiwać gości podczas śniadania, jak serwować potrawy oraz jak przygotowywać podstawowe dania na śniadanie. Do moich obowiązków na dziale housekeepingu należało sprzątanie pokoi oraz lobby hotelowego.

 Wyjazd ten nie tylko okazał się świetną okazją do zdobycia doświadczenia w swoim zawodzie, ale również do zapoznania się z hiszpańską tradycją i kulturą. W weekendy, które były wolne od pracy zwiedzaliśmy Walencje. Między innymi miałam okazje zobaczyć słynne Miasto Sztuki i Nauki, Katedrę oraz byłam na prawdziwej hiszpańskiej wsi. Największe wrażenie zrobiło na mnie Miasto Sztuki i Nauki, w którym mieści się oceanarium, delfinarium, kino imax oraz muzeum nauki. Na hiszpańskiej wsi gotowaliśmy paelle - tradycyjną potrawę z Walencji, która jest przepyszna, zwłaszcza ze zdrowych i świeżych składników, z których była robiona na wsi.

 Dzięki zagranicznym praktykom miałam okazję podszkolić znajomość języków obcych – hiszpańskiego i angielskiego. Dodatkowo w Walencji uczestniczyłam w tygodniowym kursie języka hiszpańskiego. W pracy komunikowałam się za pomocą języka angielskiego i hiszpańskiego, co przyczyniło się do poprawienia moich umiejętności w zakresie komunikacji i poczucia pewności siebie, gdy rozmawiam z osobami z innych krajów.

 Praktyki zagraniczne przyniosły mi wiele korzyści. Przede wszystkim czuję się teraz pewna siebie i samodzielna, ponieważ miesiąc w innym kraju z dala od rodziny i przyjaciół nauczył mnie,    jak radzić sobie w każdej sytuacji. Również poznałam wspaniałe osoby w moim hotelu, które chętnie uczyły mnie i dawały rady, z którymi kontakt mam do dziś. Także muszę przyznać, że zachwyciła mnie sama Walencja, która jest przepięknym miastem, z mnóstwem atrakcji, gdzie nie można się nudzić. Uwielbiałam chodzić tam do kawiarni czy lodziarń po pracy i wracać na piechotę przez całe miasto aby móc podziwiać piękne budynki i przyjaznych mieszkańców tej okolicy. Z chęcią wróciłabym do pracy w Walencji, w tym samym hotelu, ponieważ mam same miłe wspomnienia z nimi związane. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazje przynajmniej jeszcze raz zwiedzić to piękne miasto.