29 listopada to w naszej szkole Dzień Patrona – Piotra Wysockiego, bohatera Powstania Listopadowego. Życiorys naszego Patrona zobowiązuje do działań na rzecz edukacji historycznej młodych ludzi, poszerzania wiedzy historycznej a przede wszystkim do refleksji nad historią Polski. Uznaliśmy, że mamy szczególny obowiązek dbać o pamięć o Polskich Sprawiedliwych. Ponieważ to  Bohaterowie, którzy z narażeniem własnego  życia  lub życia swoich bliskich udzielali pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Dlatego w  tym roku bohaterem naszego projeku była  Rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Poznając historię  rodziny Wiktorii i Józefa poprosiliśmy o pomoc i  otrzymaliśmy wsparcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów  w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Muzeum reprezentował Pan  Jakub Pawłowski, Specjalista  ds. Edukacji i Upowszechniania Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im.Rodziny Ulmów w Markowej, który przybliżył młodzieży historię rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jędrzej Kunowski, Zastepca Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, który  skierowł do młodzieży ważne słowa o dramcie  doświadczeń wojennych i podziękował za udział w projekcie. Nasze zaproszenie przyjęła również  Pani Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji W Domu Spotkań z Historią, która przekazła  uczniom i nauczycielom informacje o Warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.Wręczylismy nagrody uczniom w dzielnicowym konkursie o Rodzinie Ulmów. Dla gości zaśpiewały  uczennice: Julia z klasy 2f, Zuzia oraz  Marika z klasy  1dp . Jakub z klasy  1ep oraz Hania z klasy 2e  byli profesjonalnymi konferansjerami a Bartosz i Bartłomiej z klasy 1gp zapewnili bezpieczenstwo multimedialne.Dziękujemy serdecznie i zapraszamy za rok.

Małgorzta Kozłowska i Marzena Krasowska

• XIII Spotkania z Historią_1